Bocca

B O C C I A - K O U L E

 

 

Koule jsou lidovou hrou, kterou můžeme do určité míry srovnat s u nás známou hrou „kuličky“ a hrou „čára“. Tato hra se hraje zejména v Itálii ( nazývá se zde boccia - čti boča ), v Jugoslávii ( bokča ) a ve Francii ( boules - čti bul ). Má velmi jednoduchá pravidla a může se hrát prakticky všude, kde je alespoň trochu rovný povrch.

 

Hřiště

 

Hraje se buď na speciálním hřišti, nebo na jakémkoliv rovném volném prostoru s písčitým, antukovým, travnatým nebo jiným vhodným povrchem - drobné nerovnosti nejsou na závadu. Speciální hřiště má nízké dřevěné mantinely, je široké 2 - 5 m, dlouhé 12 - 15 m a zakončené mantinelem. Na začátku je vyznačená odhodová čára. Hlavní výhodou tohoto speciálního hřiště je možnost využití techniky a taktiky záměrného odrážení koulí o mantinel.

 

Vybavení

 

Hraje se koulemi vyrobenými ze dřeva, kovu nebo i plastu. Průměr ani váha není pevně stanovena. Dřevěné a plastikové koule mívají průměr 7 - 12 cm, kovové koule jsou zpravidla menší a těžší. Ke hře jich musí být tolik, aby se na každého hráče dostaly nejméně dvě. Kromě těchto koulí patří ke hře ještě malá cílová koule, která se nazývá „prasátko“ nebo „džek“. Průměr cílové koule bývá kolem 4 cm, někde se však hraje s prasátkem jen o málo menším, než jsou hráčské koule. Aby nevznikly spory a omyly a každý bezpečně poznal koule patřící jeho družstvu, odlišují se barvou nebo povrchovou úpravou ( ryskou apod.).

 

Hráči

 

Hráči musí být nejméně dva - v tom případě hraje každý se stejným počtem koulí za sebe.

Zajímavější a zábavnější je, hrají-li proti sobě dvě družstva, nejlépe dvou, tří nebo čtyřčlenná.

 

Zahájení a průběh hry

 

Dvě stejně početná družstva si mezi sebou rozdělí koule tak, aby každé družstvo mělo stejné označení nebo barvu. Losem se určí družstvo, které zahájí hru hodem od základní (odhodové ) čáry. Nehrajeme-li na speciálním hřišti, vyznačí se čára na kraji prostoru v délce 2 -5 metrů.

Minimální ani maximální vzdálenost nahození cílové koule není stanovena - je to součást taktiky družstva. Koule se mohou během hry házet libovolným způsobem, tj. s rotací, kutálet apod. Je dovoleno i vyrážet koule soupeře, přirážet koule svého družstva k „prasátku“, případně odrazit i prasátko. Po nahození „prasátka“ hází libovolný člen stejného družstva první hod, ( družstvo po tomto hodu automaticky vede ). Potom hází první hod libovolný člen družstva soupeře. Které družstvo má kteroukoliv ze svých koulí blíže k prasátku je vždy družstvem vedoucím. Tento fakt je velmi důležitý, protože házejí postupně vždy členové toho družstva, které prohrává, tj. které má svou nejbližší ( tedy i nejlepší ) kouli dále od cílové koule, než je umístěna nejlepší soupeřova koule.

V družstvu není stanoveno pevné pořadí. Hráči družstva házejí většinou podle situace a hráčských schopností a tak dlouho dokud se nezmění pořadí družstva, nebo dokud nevyházejí všechny své koule. Není dovoleno, aby některý hráč házel za jiného hráče.

 

Počítání bodů a určení vítěze

 

Body se počítají, jakmile obě družstva naházejí všechny své koule. Body pak získávají všechny koule jednoho družstva, které jsou blíže k cílové kouli než nejbližší koule soupeřů. V tomto způsobu bodování spočívá právě největší půvab hry. Kdokoliv z družstva se totiž může pokusit zlepšit situaci spoluhráčů tím, že buď zasáhne cílovou kouli a posune ji do polohy výhodnější pro vlastní družstvo nebo zasáhne vlastní hrací kouli a posune ji blíže k cílové kouli, nebo kouli soupeře vyrazí z výhodné pozice.

Záleží tedy na šikovnosti, chytrosti a zvolené taktice, aby výsledek byl co největší zisk bodů pro vítězné družstvo, nebo naopak, aby prohrávající družstvo prohrálo co nejmenším rozdílem. Hra v této sérii může například končit ziskem jednoho bodu a družstvo se ujme vedení 1 : 0 ( družstvo má k „prasátku“ nejblíže jednu kouli, ale druhá nejbižší koule je koule soupeře), ale může po první sérii vést třeba i 3 : 0 ( družstvo má nejblíže u prasátka tři koule a teprve čtvrtá nejbižší koule je koule soupeřova).

Potom zahajuje další série, hra se opět zahajuje od základní čáry a cílovou kouli a první hod hází to družstvo, které zvítězilo v předchozí sérii. Hra pak pokračuje stejným způsobem. Dosažené body v jednotlivých seriích se sčítají. Hraje se až do předem dohodnutého počtu získaných bodů - např. do 10, 25 apod. Jakmile některé družstvo získá dohodnutý počet bodů stává se vítězem utkaní.

Poznámka: je možno hrát také na dohodnutý počet sérií ( např. 6 ). V tomto případě se vítězem stává družstvo, které po skončení šesté serie získalo celkově více bodů. Utkání v tomto případě může skončit i nerozhodně. Rozdíly ve vzdálenosti se určují většinou odhadem. V případě pochybnosti je dobré mít k dispozici měřidlo ( stačí i kousek provázku).